Past Committee

Year

Chairman

Deputy Chairman

Secretary/Treasurer

Committee

2016-2017 Pete Wood
(CCDC)
Gareth Lloyd
(Heriot-Watt University)
Sarah Barnett
(Diamond Light Source)
Katharina Fucke
Graham Tizzard
William Lewis
Pascal Parois
Lauren Hatcher
Helena Shepherd
Claire Hobday (YCG Rep)
2015-2016 Pete Wood
(CCDC)
Lynne Thomas
(University of Bath)
Sarah Barnett
(Diamond Light Source)
Katharina Fucke
Graham Tizzard
Mike Probert
Pascal Parois
Gareth Lloyd
Helena Shepherd
Jorge Sotelo (YCG Rep)
2014-2015 Simon Coles
(Univ. of Southampton)
Pete Wood
(CCDC)
Sarah Barnett
(Diamond Light Source)
Helena Shepherd (Univ. of Bath)
Gareth Lloyd (Univ. of Cambridge)
Lynne Thomas (Univ. of Bath)
Sam Callear (ISIS)
Mike Probert (Univ. of Newcastle)
Pascal Parois (Univ. of Oxford)
Helen Mason (YCG Rep) (Univ. of Durham)
2013-2014 Simon Coles
(Univ. of Southampton)
Pete Wood
(CCDC)
Louise Male
(Univ. of Birmingham)
Iain Oswald (Univ. of Strathclyde)
Graeme Day (Univ. of Cambridge)
Lynne Thomas (Univ. of Bath)
Sam Callear (ISIS)
Mike Probert (Univ. of Newcastle)
Pascal Parois (Univ. of Oxford)
Helen Mason (YCG Rep) (Univ. of Durham)
2012-2013 Hazel Sparkes
(Univ. of Durham)
Simon Coles
(Univ. of Southampton)
Louise Male
(Univ. of Birmingham)
Iain Oswald (Univ. of Strathclyde)
Graeme Day (Univ. of Cambridge)
Paul Raithby (Univ. of Bath)
Pete Wood (CCDC)
Lynne Thomas (Univ. of Bath)
Sam Callear (ISIS)
Helen Mason (YCG Rep) (Univ. of Durham)
2011-2012 Hazel Sparkes
(Univ. of Durham)
Simon Coles
(Univ. of Southampton)
Louise Male
(Univ. of Birmingham)
Iain Oswald (Univ. of Strathclyde)
Graeme Day (Univ. of Cambridge)
Paul Raithby (Univ. of Bath)
Pete Wood (CCDC)
Mairi Haddow (Univ. of Bristol)
Peter Byrne (YCG Rep) (Univ. of Edinburgh)
2010-2011 Andrew Bond
(Univ. of Southern Denmark)
Hazel Sparkes
(Univ. of Durham)
Louise Male
(Univ. of Birmingham)
Iain Oswald (Univ. of Strathclyde)
Graeme Day (Univ. of Cambridge)
Simon Coles (Univ. of Southampton)
Paul Raithby (Univ. of Bath)
Pete Wood (CCDC)
Mairi Haddow (Univ. of Bristol)
Peter Byrne (YCG Rep) (Univ. of Edinburgh)
2009-2010 Andrew Bond
(Univ. of Southern Denmark)
Hazel Sparkes
(Univ. of Durham)
Alexandra Griffin
(Univ. of Bristol)
Jonathan Charmant (Univ. of Bristol)
Ross Harrington (Univ. of Newcastle)
Stephen Moggach (Univ. of Edinburgh)
Louise Male (Univ. of Birmingham)
Harriott Nowell (Diamond Light Source)
Amber Thompson (Univ. of Oxford)
Alex Hamilton (YCG Rep) (Univ. of Bristol)
2007-2009 Richard Cooper
(Oxford Diffraction Ltd)
Andrew Bond
(Univ. of Southern Denmark)
Alexandra Griffin
(Univ. of Bristol)
Harriott Nowell (Diamond Light Source)
Stephen Moggach (Univ. of Edinburgh)
Amber Thompson (Univ. of Oxford)
Jonathan Charmant (Univ. of Bristol)
Ross Harrington (Univ. of Newcastle)
Hazel Sparkes (Univ. of Durham)
Stephen Cairns (co-opted Student Representative)
Alex Hamilton (co-opted YCG Representative) (Univ. of Bristol)
2006-2007 Simon Parsons
(Univ. of Edinburgh)
Richard Cooper
(Oxford Diffraction Ltd)
Georgina Rosair
(Heriot-Watt Univ.)
Andy Parkin (Univ. of Glasgow)
Liling Ooi (Cardiff Univ.)
Charlie Broder (ISIS, Rutherford Appleton Laboratory)
Andrew Bond (Univ. of Southern Denmark)
Mary F. Mahon (Univ. of Bath)
John Warren (Station 9.8, CCLRC Daresbury Laboratory)
Hazel Sparkes (Univ. of Durham)
Alexandra Griffin (YCG Rep) (Univ. of Bristol)
2005-2006 Simon Parsons
(Univ. of Edinburgh)
Richard Cooper
(Oxford Diffraction Ltd)
Georgina Rosair
(Heriot-Watt Univ.)
Andy Parkin (Univ. of Glasgow)
Li-ling Ooi (Cardiff Univ.)
Charlie Broder (ISIS, Rutherford Appleton Laboratory)
Andrew Bond (Univ. of Southern Denmark)
Mary F. Mahon (Univ. of Bath)
John Warren (Station 9.8, CCLRC Daresbury Laboratory)
Alexandra Griffin (YCG Rep) (Univ. of Bristol)
2004-2005 Simon Parsons
(Univ. of Edinburgh)
Richard Cooper
(Oxford Diffraction Ltd)
Georgina Rosair
(Heriot-Watt Univ.)
Andy Parkin
(Univ. of Glasgow)
Li-ling Ooi
(Cardiff Univ.)
Charlie Broder
(ISIS, Rutherford Appleton Laboratory)
Andrew Bond
(Univ. of Southern Denmark)
Mary F. Mahon
(Univ. of Bath)
John Warren
(Station 9.8, CCLRC Daresbury Laboratory)
Alexandra Griffin
(co-opted Student Representative)(Univ. of Bristol)
2003-2004 A.J. Blake
(Univ. of Nottingham)
Simon Parsons
(Univ. of Edinburgh)
Georgina Rosair
(Heriot-Watt Univ.)
Simon J. Coles
(Univ. of Southampton)
Richard Cooper
(Univ. of Oxford)
Michaele J. Hardie
(Univ. of Leeds)
Mary F. Mahon
(Univ. of Bath)
Simon J. Teat
(CLRC Daresbury Laboratory)
Katherine Bowes
(co-opted Student Representative)
2002-2003 Paul R. Raithby
(Univ. of Bath)
A.J. Blake
(Univ. of Nottingham)
Harry R. Powell
(MRC Laboratory of Molecular Biology)
Simon J. Coles
(Univ. of Southampton)
Richard Cooper
(Univ. of Oxford)
Michaele J. Hardie
(Univ. of Leeds)
Georgina M. Rosair
(Heriot-Watt Univ.)
Jonathan W. Steed
(King’s College London)
Simon J. Teat
(CLRC Daresbury Laboratory)
Mr Duncan M. Tooke
(co-opted Student Representative)
(Univ. of Newcastle)
2001-2002 Paul R. Raithby
(Univ. of Bath)
A.J. Blake
(Univ. of Nottingham)
Harry R. Powell
(MRC Laboratory of Molecular Biology)
Christine J. Cardin
(Univ. of Reading)
Simon J. Coles
(Univ. of Southampton)
Simon Parsons
(Univ. of Edinburgh)
Jonathan W. Steed
(King’s College London)
Claire Wilson
(Univ. of Nottingham)
Duncan M. Tooke
(co-opted Student Representative)
(Univ. of Newcastle)
2000-2001 A. Guy Orpen
(Univ. of Bristol)
Paul R. Raithby
(Univ. of Bath)
Harry R. Powell
(MRC Laboratory of Molecular Biology)
Jamshed Anwar
(King’s College London)
Christine J. Cardin
(Univ. of Reading)
Simon Parsons
(Univ. of Edinburgh)
Jonathan W. Steed
(King’s College London)
Chick Wilson
(ISIS Facility, CLRC Rutherford Appleton Laboratory)
Claire Wilson
(Univ. of Nottingham)
1999-2000 A. Guy Orpen
(Univ. of Bristol)
Paul R. Raithby
(Univ. of Cambridge)
A.J. Blake
(Univ. of Nottingham)
Jamshed Anwar
(Department of Pharmacy, King’s College)
Christine J. Cardin
(Univ. of Reading)
Madeleine Helliwell
(Univ. of Manchester)
Simon Parsons
(Univ. of Edinburgh)
Chick Wilson
(ISIS Facility, CLRC Rutherford Appleton Laboratory)
Claire Wilson
(Univ. of Nottingham)
1998-99 Marjorie Harding
(Structural Biochemistry Group, Univ. of Edinburgh)
A.G. Orpen
(Univ. of Bristol)
A.J. Blake
(Univ. of Nottingham)
R.C.B. Copley
(SmithKline Beecham)
P.J. Cox
(School of Pharmacy, Robert Gordon Univ.)
M. Helliwell
(Univ. of Manchester)
H.R. Powell
(MRC Laboratory of Molecular Biology)
P.R. Raithby
(Univ. of Cambridge)
C.C. Wilson
(ISIS Facility, CLRC Rutherford Appleton Laboratory)
1997-98 Marjorie Harding
(Department of Biochemistry, Univ. of Edinburgh)
A.G. Orpen
(Univ. of Bristol)
A.J. Blake
(Univ. of Nottingham)
P.J. Cox
(School of Pharmacy, Robert Gordon Univ.)
R.C.B. Copley
(SmithKline Beecham)
H.R. Powell
(Univ. of Cambridge)
P.R. Raithby
(Univ. of Cambridge)
M. Helliwell
(Univ. of Manchester)
1996-97 R.O. Gould
(Univ. of Edinburgh)
M.M. Harding
(Univ. of Liverpool)
A.J. Blake
(Univ. of Nottingham)
R.C.B. Copley
(Univ. of Durham)
???
(Robert Gordon Univ.)
A.G. Orpen
(Univ. of Bristol)
H.R. Powell
(CCDC)
M. Thornton-Pett
(Univ. of Leeds)
Autumn Meeting Organiser
(co-opted): S.J. Andrews
(ICI Chemicals&Polymers Ltd.)
1995-96 R.O. Gould
(Univ. of Edinburgh)
M.M. Harding
(Univ. of Liverpool)
S.J. Maginn
(Molecular Simulations)
S.J. Andrews
(ICI Chemicals & Polymers Ltd.)
W. Clegg
(Univ. of Newcastle)
A.G. Orpen
(Univ. of Bristol)
P.R. Raithby
(Univ. of Cambridge)
M. Thornton-Pett
(Univ. of Leeds)
1994-95 F.H. Allen R.O. Gould S.J. Maginn S.J. Andrews
W. Clegg
L. Smart
A.J. Blake
P.R. Raithby
C.S. Frampton
1993-94 F.H. Allen R.O. Gould M.J. Begley / S.J. Maginn S.J. Andrews
W. Clegg
M.M. Harding
A.J. Blake
P.R. Raithby
C.H.W. Schwalbe
1992-93 D.J. Watkin F.H. Allen M.J. Begley B. Beagley
R.O Gould
M. Thornton-Pett
A.J. Blake
S.J. Maginn
C.H.W. Schwalbe
1991-92 D.J. Watkin F.H. Allen M.J. Begley B. Beagley
R.O Gould
M. Thornton-Pett
A.N. Finch
S.J. Maginn
1990-91 J.A.K. Howard D.J. Watkin M.J. Begley P.R. Raithby
R.O Gould
M.M. Harding
A.N. Finch
S.J. Maginn
P.F. Lindley
1989-90 J.A.K. Howard D.J. Watkin M.J. Begley P.R. Raithby
R.O Gould
M.M. Harding
A.N. Finch
P.F. Lindley
1988-89 D.R. Russell J.A.K. Howard M.J. Begley F.H. Allen
D.J. Watkin
C.J. Gilmore
A.N. Finch
1987-88 D.R. Russell J.A.K. Howard A.J. Smith F.H. Allen
M.J. Begley
C.J. Gilmore
R.O. Gould
P. Fewster
R. Taylor
1986-87 O. Kennard D.R. Russell A.J. Smith J.A.K. Howard
P. Fewster
D.J. Watkin
R.O. Gould
R.W.H. Small
P. Murray-Rust
R. Taylor
1985-86 O. Kennard D.R. Russell B. Beagley A.J. Smith
M.J. Begley
D.J. Watkin
A.G. Orpen
R.W.H. Small
P. Murray-Rust
J.C. Halfpenny
1984-85 M.B. Hursthouse O. Kennard B. Beagley A.J. Smith
M.J. Begley
D.R. Russell
A.G. Orpen
R.W.H. Small
B. Beagley
J.C. Halfpenny
1984 – 85 M.B. Hursthouse O. Kennard B. Beagley B. Beagley
M. Begley
S. Neidle
A.G. Orpen
C.J. Gilmore
C.W.H. Schwalbe
A. Smith
D.R. Russell
J.C. Halfpenny
(co-opted)
1983 – 84 M.B. Hursthouse O. Kennard R.W.H. Small B. Beagley
S. Neidle
A.J. Geddes
C.J. Gilmore
C.W.H. Schwalbe
P. Murray-Rust
D.R. Russell
R.H. Fenn / J.C. Halfpenny
(co-opted)
1982 – 83 G.A. Sim M.B. Hursthouse R.W.H. Small O. Kennard
B. Beagley
C.D. Garner
S. Neidle
A.J. Geddes
J.A.K. Howard
C.W.H. Schwalbe
P. Murray-Rust
R.H. Fenn
(co-opted)
1981 – 82 G.A. Sim T.J. King S.C. Wallwork O. Kennard
C.D. Garner
A.J. Geddes
J.A.K. Howard
P. Murray-Rust
R.H. Fenn
(co-opted)
1980 – 81 G.A. Sim T.J. King S.C. Wallwork O. Kennard
M.G.B. Drew
C.D. Garner
R.H. Fenn
A.J. Geddes
T.J. King
J.A.K. Howard
J.D. Owen
P. Murray-Rust
R.H. Fenn
(co-opted)
1979 – 80 A.C. Skapski G.A. Sim S.C. Wallwork M. Elder
O. Kennard
M.G.B. Drew
R.H. Fenn
T.J. King
J.D. Owen
R.W.H. Small
(co-opted)
1978 – 79 A.C. Skapski G.A. Sim T.A. Hamor M. Elder
M.G.B. Drew
M.B. Hursthouse
R.H. Fenn
S.C. Wallwork
M. McPartlin
J.D. Owen
1977 – 78 P.J. Wheatley A.C. Skapski T.A. Hamor M. Elder
K.W. Muir
G.A. Sim
M.B. Hursthouse
H.M.M. Shearer
S.J Wallwork
M. McPartlin
1976 – 77 P.J. Wheatley A.C. Skapski D.R. Russell T.A. Hamor
K.W. Muir
L.S. Dent-Glasser
M.B. Hursthouse
H.M.M. Shearer
M. McPartlin
1975 – 76 M.R. Truter P.J. Wheatley D.R. Russell P.J. Pauling
T.A. Hamor
C.K. Prout
K.W. Muir
L.S. Dent-Glasser
G.M. Sheldrick
H.M.M. Shearer
A.C. Skapski
1974 – 75 M.R. Truter P.J. Wheatley T.J. King P.J. Pauling
C.K. Prout
L.S. Dent-Glasser
G.M. Sheldrick
D.R. Russell
1973 – 74 D. Rogers M.R. Truter T.J. King C.J. Brown
P.J. Pauling
A.F. Cameron
C.K. Prout
D.W.J. Cruickshank
G.M. Sheldrick
J.H. Robertson
1972 – 73 D. Rogers M.R. Truter P. Woodward C.J. Brown
A.F. Cameron
D.W.J. Cruickshank
T.J. King
J.H. Robertson
1971 – 72 O.S. Mills D. Rogers P. Woodward J. Iball
C.J. Brown
A.F. Cameron
G.J. Bullen
A.G. Swallow
B.T. Kilbourn
1970 – 71 O.S. Mills D. Rogers P.J. Wheatley J. Iball
P. Woodward
T.A. Hamor
G.J. Bullen
R. Mason
A.G. Swallow
B.T. Kilbourn
1969 – 70 H.M Powell O.S. Mills P.J. Wheatley J.C. Speakman
J. Iball
P. Woodward
T.A. Hamor
R. Mason
D. Rogers
1968 – 69 H.M. Powell O.S. Mills M.R. Truter J.C. Speakman
P.J. Wheatley
T.A. Hamor
H.M.M. Shearer
R. Mason
G.A. Sim
D. Rogers
1967 – 68 J. M. Robertson H. M. Powell M.R. Truter O. S. Mills
H. M. M. Shearer
G. A. Sim
J. C. Speakman
P. J. Wheatley
1966 – 67 J. M. Robertson H. M. Powell M.R. Truter O. S. Mills
H. M. M. Shearer
G. A. Sim.